Wymiana walut przez fundację rodzinną nie jest zwolniona z CIT
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane podatkiem dochodowym.
Tak wynika z wydanej 24 czerwca 2024 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.110.2024.2.ANK).
Wnioskodawca jest fundacją rodzinną (dalej: fundacja lub wnioskodawca), która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie określonym w art. 5 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.
Wnioskodawca wyjaśnił, że do fundacji należą środki pieniężne w walucie polskiej lub w walutach obcych.
Fundacja przeprowadza transakcje polegające na zamianie waluty obcej na walutę polską. Transakcje te są realizowane poprzez sprzedaż przez fundację środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej, posiadanych przez fundację na rachunkach walutowych, w zamian za otrzymywane przez fundację od nabywców środki pieniężne w walucie polskiej (stanowiące przeliczoną na walutę polską równowartość środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej). Zdaniem wnioskodawcy takie zamiany środków pieniężnych należących do fundacji, a pochodzących z funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji przez fundatorów, z otrzymywanych darowizn, z otrzymywanych spadków lub z działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację, w walucie obcej na walutę polską, nie są dokonywane przez fundację w ramach działalności gospodarczej, o której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta